Na turneji “Kerber Complete Tour: Solo Piano + Electronics” Iann Tiersen će u svom kamperu putovati Evropom, izbjegavajući autoputeve, a 5. marta stiže i u Tvornicu kulture u Zagrebu.Zagreb, 16. januara 2024. – Svestrani bretonski muzičar Jan Tirsen nastupiće 5. marta 2024. u zagrebačkoj Tvornici kulture, gde će izvesti izbor svojih novih solo klavirskih i elektronskih dela. Koncert je deo Kerber Complete Tour: Solo Piano + Electronics, na kojoj će Tiersen u svom kamperu putovati po Evropi, a na koncertu u Zagrebu pridružiće mu se multidisciplinarni muzičar, ujedno i njegova supruga i stalni saradnik Emili Tirsen , umetničko ime Kuinkuis.
Obilazak Kerber Complete Tour: Solo Piano + Electronics će se fokusirati na uspostavljanje ličnih veza, pronalaženje ljudi i mesta koja bi bila nemoguća u okviru redovne turneje. Bez posade, vozača ili bilo kakve uobičajene gužve i gužve na turnejama, Jan će putovati Evropom sam u svojoj kući na motoru, izbegavajući autoputeve, zaustavljajući se da igra u gradovima i selima, i planirajući da organizuje večere sa prijateljima, promoterima, vlasnicima klubova i njegovim fanovi. Turneja će početi u Orleanu u Francuskoj i putovati širom Evrope, a završava se u Bretanji.
Turneja prati jedinstvenu turneju iz 2023. u kojoj su Tierseni putovali jedrilicom od svog doma na ostrvu Ušant u Bretanji preko Irske, Farskih ostrva, Škotske, Liverpula i Velsa. Turneja je organizovana tako da omogući različitim zajednicama da pozovu umetnike da nastupe, što je rezultiralo nezaboravnim koncertima u pabovima, crkvama, šatorima, prodavnicama ploča, eko selu, bivšem konzulatu i društvenim centrima.

Jan Tirsen je široj publici najpoznatiji kao kompozitor muzike za filmove Amelie i Good Bie Lenin! on se većim delom svog života bavi muzikom, pomerajući granice između žanrova koristeći različite instrumente – starinske sintisajzere, električnu gitaru, klavir, violinu, semplere, Ondes Martenot, pa čak i pisaću mašinu. Dok u svojim albumima, njih skoro 20 izdatih od 1995. godine, istražuje svoju povezanost sa prirodom, različitim mestima i ljubav prema keltskim jezicima, podjednako privlači ljubitelje eksperimentalne i elektronske muzike, klasične i roka.

Emilie Tiersen je nekoliko godina stvarala muziku kao Tini Feet, a zatim je 2022. promenila ime u Kuinkuis i objavila svoj debi album „Seim” za izdavačku kuću MUTE.
Promena imena je simbolična; istovremeno poštujući njenu ličnu i porodičnu istoriju pozivajući se na njeno devojačko prezime, kao i predstavljajući novi muzički početak. Priroda je ključna za album „Seim” i podložna je naslovu, kao i ključnim temama u pojedinačnim pesmama. Reč je o albumu koji na jedinstven i savremen način oživljava živote, priče i ljude bretonske kulture i bretonskog jezika na kojem je pevan ceo album. Producent Gareth Jones, poznat po svom radu sa grupama kao što su Liars, Depeche Mode i Apparat, odigrao je glavnu ulogu u albumu.
Kopnena turneja Ianna Tiersena 2024. pratiće izdavanje Kerber Complete, bok seta koji okuplja četiri veoma različite verzije njegovog albuma Kerber iz 2021. godine, sada dostupnog na CD-u i digitalno preko Mute-a. Kerber Complete uključuje Kerberov album, kao i 11 5 18 2 5 18 iz 2022., nove Kerberove klavirske snimke i album remiksa i prerada Tiersenovih kompozicija koje su snimili Terens Fiksmer, Beatris Dilon i Lorel Halo, kao i Tiersenov remiks NEU!, Keelei Forsith, Michael Price i Simon Fisher Turner i Edmund de Vaal. Koristeći semplove kao izvor, Tirsen je ponovo „resemplirao“, reprogramirao i rekomponovao postojeći zvuk kako bi stvorio potpuno nove pesme, neprepoznatljive i dekontekstualizovane u odnosu na originalne verzije.
Pogledajte jednosatnu izvedbu Kerbera, snimljenu u Ushantu
Jan Tirsen, rođen u Bretonu, većim delom svog života bavi se muzikom. Klavir je počeo da uči sa četiri godine, violinu sa šest godina, a klasičnu obuku stekao je na muzičkim akademijama u Renu, Nantu i Bulonju. Onda je sa 13 godina odlučio da promeni sudbinu, razbio svoju violinu, kupio gitaru i osnovao rok bend. Kada se njegov bend nekoliko godina kasnije raspao, umesto da traži nove muzičare, kupio je jeftinu miks-pultu, počeo da snima solo muziku sintisajzerom, semplerom i ritam mašinom, proučavajući tonove starih ploča u potrazi za loopovima i orkestarskim žicama. da je mogao da „opljačka”.
Do kraja leta 1993. Tirsen je snimio preko 40 pesama, koje su činile većinu njegova prva dva albuma. La Valse Des Monstres iz 1995. godine, inspirisan Todom Brauningom i Jukiom Mišimom, šest meseci kasnije je usledila Rue Des Cascades, kolekcija kratkih komada snimljenih uz bebi klavir, čembalo, violinu, harmoniku i mandolinu. Šest godina kasnije, ploča će naići na mnogo veću publiku kada je nekoliko numera, zajedno sa muzikom sa Tiersonovog albuma Le Phare, korišćeno u soundtracku za film Žan-Pjera Ženea, Amelie (2001).
Međutim, Tiersenov komercijalni proboj je došao ranije, i to zahvaljujući njegovim sopstvenim naporima. Le Phare (Svetilac) iz 1998. godine snimljen je u osami ostrva Ušant, gde je Tirsen proveo dva meseca živeći u iznajmljenoj kući. Noću je posmatrao Krič’h, najmoćniji svetionik u Evropi, kako osvetljava okolni pejzaž. Le Phare je prodao više od 160.000 primeraka, potvrđujući Tiersenov status jednog od najoriginalnijih umetnika njegove generacije, i pokrenuo niz uspešnih albuma kao što su L’Absente iz 2001 (sa Sinakis, Lizom Germano i Neil Hannon) i Les Retrouvailles iz 2005. (sa Stjuartom Stejplesom iz Tinderstiksa, Džejn Birkin i Elizabet Frejzer iz Cocteau Tvins-a). Tirsen je takođe napisao muziku za tragikomediju Good Bie Lenjine! Volfgang Beker i dokumentarac Tabarli, a u svojim solo albumima sve više eksperimentiše sa elektronskim zvucima.
Sa svakim novim albumom, Jan Tirsen je putovao „neprestano napred-nazad od akustičnog preko elektronskog preko električnog do digitalnog, nazad do analognog. Onda sve nazad.“, a sada će na svoj koncert u zagrebačku Tvornicu kulture 5. marta otputovati na jedinstven i originalan način.
Ulaznice za koncert su u prodaji preko Eventim onlajn sistema i na fizičkim prodajnim mestima Eventima.